Print Shortlink

Irak Ticari ve Hukuki Müşavirlik

Iraq is being rebuilt from scratch.

Iraq is being rebuilt…

Irak yeniden inşa ediliyor. Bu süreçte Irak’ta işletme kurmak, hizmet sektöründe yada malzeme tedariği alanlarında faaliyette bulunmak için doğru adresi arayan firmalarımıza danışmanlık hizmeti sunuyoruz.
Aşağıda ki kısa bilgi de görüleceği üzere ticari şirket evraklarının Türkiye’de tercüme edilmesi, Ticaret odalarınca ve Valilikçe ve Irak Büyükelçiliği yada Konsolosluğu tarafından onaylarının yapılması işlemlerinin tamamını biz gerçekleştiriyoruz. İşlemlerin Bağdat ve Erbil bölümünde ise; Iraklı avukatlarımız sizin adınıza bütün bürokratik işlemleri gerçekleştiriyor.
Irak’ta kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz yüzlerce Türk firması kalitemizin ve deneyimimizin en büyük kanıtıdır.

A-Yabancı şirketlerin “Temsilcilik Ofisi”/”Şube” olarak tescili:
1-Yabancı firma, ilk aşamada “temsilcilik ofisi” açabilmektedir.
2-Bir kamu ihalesinin kazanılmasını müteakip, temsilcilik ofisi, “şubeye” dönüşebilmektedir. (İhaleyi veren kamu kurumunun, bu durumu Ticaret Bakanlığına yazıyla bildirmesi gerekmektedir.)
3-Tescil edilecek ofis/şube müdürünün Irakta oturma/ikamet vizesine sahip olması gerekmektedir.
4-Yabancı firmanın temsilcilik ofisi/şubesi, Irak’ta ticari faaliyette (satış veya ithalat/ihracat yapamaz.) bulunamaz.
Sadece ihale takibi/dosya-evrak takibi, pazarlama gibi genel faaliyetlerde bulunabilir. (Ticari faaliyet için Irakta yeni bir şirket kurulması, gerekmektedir.)
5-“Avukata” veya “ofis müdürü” için verilecek vekaletname örneği için öncesinde avukatla istişare edilmesi tavsiye olunur.
6-İstihdam edilecek yabancı personelin pasaportunda Irak Devletinin giriş vizesi bulunması ve ayrıca Irakta oturma iznine sahip olması gerekmektedir.